Як виховати активних і творчих дітей

Що таке мотивація?

Як усі батьки, ми хочемо, щоб наші діти виросли кращими з кращих. І покладаємо на них великі надії. Але, незважаючи на наші найкращі наміри, багато дітей залишаються пасивними та інертними. Намагаючись підвищити мотивацію наших дітей, ми часто діємо надто наполегливо і категорично, що в результаті призводить до їхнього виснаження. Як навчитися розпізнавати, чи ти спонукаєш своїх дітей до виснаження, чи справді заохочуєш дитину, розвиваючи її ініціативність.

Що таке мотивація? Як на мене, це внутрішній двигун, що спонукає щось зробити. Коли ми говоримо про вмотивованих учнів, маємо на увазі дітей, які відчувають захоплення навчанням та здійснення різних справ, сповнені ентузіазму до нових завдань, чи то вдома, чи в школі. Такі діти є ініціативними: вони без нагадувань виконують домашнє завдання, застеляють свої ліжка і прибирають у своїх кімнатах. Їм може знадобитися присутність дорослого, але. після схвалення і підбадьорення, вони віддано працюватимуть далі. Вони не опускають руки перед труднощами, навпаки - мають внутрішній запал, щоб продовжувати, незважаючи на перешкоди. Вони докладатимуть зусиль, поки не досягнуть мети.

Як нам заохочувати своїх дітей, не чинячи тиску? Як нам стимулювати у них прагнення до знань та збудити бажання зрозуміти навколишній світ? Як запалити іскру в наших дітях, яка підштовхнула б їх до прийняття особистих обов'язків? Як сформувати такий спосіб їхнього мислення,що спонукає використовувати кожну можливість, кожен момент, попри всі перешкоди та виклики?

Діти від природи є допитливими, світ викликає в них цікавість - вони прагнуть вчитися, торкатися, використовувати, запитувати, дізнаватися. Як нам роздмухати, а не погасити вогонь вродженої мотивації?
Поміркуймо, як нам, дорослим, вдається зберігати мотивацію, аби виконати те, що необхідне. Всі ми чимось захоплюємось, але дещо робимо лише тому, що це треба зробити. Що нас спонукає до цього? Часто надихають наші стосунки: ми, можливо, і не любимо куховарити, але любимо свою сім'ю, тому не просто готуємо їжу, а вкладаємо туди крихітку своєї турботи.

Подібно й діти можуть розвивати свою мотивацію. І тут не має значення рівень забезпечення чи їхні здібності. Є багато способів того, як ми можемо допомогти нашим дітям узятися за справу, укріпити їхню наполегливість та успішно пройти дистанцію в марафоні дорослішання.

Розглянемо типовий навчальний рік. У вересні ваша дитина на старті. Можливо, ви сподіваєтесь на успішний навчальний рік, а ваша дитина нетерпляче чекає на зустрічі з новими друзями та на розваги. Якщо цікавий предмет посилює мотивацію вашої дитини, якщо вчитель цікавиться нею і будує добрі стосунки або якщо вона раптом одержує гарні оцінки - позитивний стимул до навчання зростає. Але коли кожна праця виснажлива, коли дитині не вдаються завдання і вона провалює тести або коли постійно не закінчує свою домашню роботу через страх, що не буде досконалою, тоді це може вибити ґрунт з-під її ніг. Коли все починає псуватися, стимул щезає, і повернути його вже дуже важко.

Мотивацію - коштовну іскру - у кожній дитині можна виплекати вдома і не лише для навчання, але й для життя, для щоденної роботи та обов'язків.

В наступних стаття буде розглянуто способи, якими можна запалити, а не згасити вогні зацікавленості в наших дітях.

Кiлькiсть переглядiв: 446

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.